Akvaryum kumu nasıl temizlenir? Yıkanır?

Akvaryum kumu nasıl yıkanmalı ya da akvaryum kumu nasıl temizlenmeli sizlere sırasıyla özellikle ince beyaz kum temizleme anlatımını yapmaya çalışacağım.

Balık hobisine yeni başlayanlar genel sorunu olan akvaryum kumu sorunu çoğu kişinin çokça sıkıntı yaşadığı ve kafalara takılan sorunlardan biridir.

Öncelikle akvaryum kumu ne kadar iyi ya da ne kadar kötü olursa olsun yıkanmadan akvaryumun içine koyulmaması gerekmektedir. Akvaryum kumu temizleme, işlemi yapmadan akvaryuma ilave etmek akvaryumun bulanık bir suya sahip olmasını sağlamaktadır bu da ortaya kötü bir görüntü çıkarmaktadır. Ayrıca akvaryum kumu temizlenmezse balıkların sağlığı açısından zararlı olabilir. Her akvaryum sahibinin amacı akvaryumu berrak hale getirmektir.

rasıyla akvaryum kumu alımından akvaryum ortamına hazır hale gelene kadar anlatıma başlıyorum.

Akvaryum Kumu nasıl temizlenir?

Akvaryum kumunu alındıktan sonra öncelikle geldiği poşet ya da torbadan farklı bir leğen ya da kovaya aktarılır.

Kesinlikle akvaryumun içine dökmeyin ! Bu süreç zarfında akvaryuma en 1 saat önceden su eklenmiş ve dinlenmeye bırakılmış olmalıdır.

Şimdi aktardığımız akvaryum kumunu yıkamaya başlayabiliriz. Bunun için iki tür kum var. Kalın taşlı kum ve ince silis kum yıkama tekniğine geçelim.

İnce silis kum nasıl yıkanır?

İnce beyaz silis kumu yıkamak için leğenin içindeki kumun altına doğru hortumu sokun ve suyu açın. Kumun altındaki su kumun tozlarını alarak üstten akacaktır. Suyun berraklaştığını görene kadar leğenden su akıtmaya devam edin ve akan suyun gittikçe berraklaştığını göreceksiniz.

Sonrasında leğenin içindeki suyu komple boşaltın ve tekrar suyla doldurun, sonuna kadar doldurduktan sonra 2 saat boyunca içi su dolu şekilde kumu leğenin içinde bekletin.

2 saat geçtikten sonra tekrar suyunu boşalttıktan sonra bir tas ile kumu alıp alıp akvaryumun içine dibe yakın şekilde eklemeye başlayabilirsiniz. Artık akvaryum suyunuz berrak ve beyaz ince silis akvaryum kumu temiz olacaktır.

Taşlı kum nasıl yıkanır?

Taşlı kumu yıkamak ince kumu yıkamaya göre daha kolaydır. Bunun için 2 yöntem vardır birincisi yukarıdaki gibi ince kum yıkama tekniğini kullanabilirsiniz ikincisi ise aşağıdaki gibi süzgeçten geçirerek yıkama yöntemidir.

Süzgecin içine süzgecin alacağı kadar kumu ilave edip üstüne bol bol su tutarak tozunu akıtmanız yeterli olacaktır.

Su tutarak süzgeçten geçirdikten sonra kumları bir leğene ekleyip sıcak suda beklettikten sonra kumu alarak azar azar akvaryuma ilave etmek balıklarınız için daha hijyenik ve akvaryum suyunuz için daha berrak olacaktır.

Kirli ve Temiz kumun akvaryumdaki farkını aşağıdaki resimlerde görebilirsiniz.

Anlamadığınız yerlerde yardımcı olama mı isterseniz yorum bırakmanız yeterli olacaktır. Sağlıklı balıklar dilerim …

1 yorum

Bir yorumda bulunun