Borsada nasıl kazanırım

Bu sene ki borsa analizlerimde sürekli çalıştığım 6 hisse üzerinde yoğunlaşarak daha teknik ve kısa vadeli kazanç yollarını anlatarak göstermeye çalışacağım.

Öncelik borsa şan işi değildir tamamen deneyim, hesap ve analiz gerektiren bir yatırım ortaklığıdır. Şans olarak görürseniz ilk etaplarda 3 5 kuruş kazandıktan sonra elinizden binlerce liranın uçup gittiğinin farkına bile varmazsanız.

Peki bu yöntemler nelerdir.

Öncelikle borsadan para kazanmak iki türlü yatırım olanağı ile gerçek olabilir. Tabi bunu ekonomi ve siyasette etkilemektedir. Uzun vadeli ve kısa vadeli kazanç olarak ikiye ayırdığım borsada hiç bir zaman uzun vadeli yatırıma güvenmiyorum.

Çünkü yarın ne olacağı belli değil.

Borsada kısa vadede para kazanmak

Borsada kısa vadede para kazanmak için belli başlı teknikler var bunun en basit örneği sürekli aktif ve genelde yerinde sayan hisseleri tercih edin.

Örneğin: ENESBANK hissesi ortalama 4,00 ve 6,00 rakamları arasında gidiyor geliyor ara sıra düşüyor ara sıra çıkıyor ve genel hacmi belli.

Çoğu yatırımcının da hedeflediği fiyat 8,00 – 10,00 aralığında yani yukarı hedefli bir hisse olduğunu varsayalım.

Bu kağıdın günlük ortalamaya kıyasla akşam borsa kapanışına doğru düştüğünü görürseniz hemen o günün dip fiyatlarına yakın oranlardan alım yapmak en mantıklısıdır.

Hisse fiyatını örneğin 4,20 den aldınız bir sonraki gün gün içinde hisse fiyatını 4,35 – 4,50 gördüğü an satışınızı gerçekleştirin.

Böyle bir rakamda kazanç sağlamak için örneğin 4,20 lik bir hisseye giriyorsanız en az 10,000 TL ile girmenizi öneririm aksi halde çok düşük meblağlar kazanırsınız girdiğiniz risk ve uğraşa değmez.

Not: Makalem YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Sadece kendi analizim dir. Bu yöntem ile sadece mart ve nisan ayında 30,000 TL gelir elde ettim.

İlk yorum yapan olun

Bir yorumda bulunun