Poşet beyannamesi nasıl gönderilir ?

Öncelikle sıkça sorulan soruyu cevaplayalım;
– Kurumlar için aylık yapılacak (Örneğin: Aylık / Mart Seçilecek)
– Diğerleri için 3 aylık yapılacak (Örneğin : 3 Aylık / Ocak Seçilecek)

2019 yılında muhasebecilerin başını ağrıtan ve bir çok meslektaşın şikayet ettiği meslektaşlarımız kadar satıcı ve tüketicinin de rahatsız olduğu poşet, poşet beyannamesi nasıl gönderilir resimli bir şekilde anlatmaya çalışacağım umarım yardımcı olurum.

En kolay şekilde poşet beyannamesi nasıl gönderilir aşağıdan adım adım izleyelim.

Öncelikle poşet alışı ve satışı olmayan mükellefler için zirve programında poşet beyannamesi nasıl gönderilir ona bakalım.

Zirve programını açınız ve karşımıza çıkan ekrandan GERİ KAZANIM KATILIM PAYI sekmesinden giriş yapınız.

Poşet beyannamesi için gerekli sekmeye giriş yaptıktan sonra

  • Firmayı seçin.
  • Çalışma ayını seçin.
  • Beyan edilecek bilgim bulunmamaktadır kutucuğunu işaretleyin.
  • Kaydet(F2) tuşuna basarak kaydettikten sonra,
  • XML dosya oluştur (F11) tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Aşağıdaki fotoğraftan inceleyebilirsiniz.

Şimdi ise poşet alışı olan mükellefler için poşet beyannamesi nasıl doldurulur anlatalım,

Yine GERİ KAZANIM KATILIM PAYI ekranına girdikten sonra MATRAH BİLDİRİMİ sekmesine tıklayın ve aşağıdaki gibi beyannameyi doldurup gönderin.

Poşet beyannamesi soru cevaplarını aşağıdan inceleyebilirsiniz;

Tarih : 22.04.2019
Soru :
Merhaba, Tekstil ve araç yedek parça toptan ticaret yapan iki mükellefimiz toptan satışların bazılarında poşet kullanmaktadır. Bu poşetleri matbaada bastırmaktadır. Toptan satışlarda kullandığımız bu poşetlerle ilgili poşet beyannamesi vermemiz gerekir mi?
Cevap :
Satışın toptanı perakendesi yoktur .Kağıt ve bez poşet dışında poşet kullanılıyorsa bedeli alınarak beyanname verilmesi gerekir. https://archive.ismmmo.org.tr/docs/mevzuat/duyuru/09042019_poset_uygulama_rehberi.pdf http://static.ow.ly/docs/19042019_geri_kazanim_katilim_payi_beyannamesi_kilavuzu_8jEE.pdf

Tarih : 22.04.2019
Soru :
Merhaba, 464103-KUMAS TOPTAN TICARETI (MANIFATURA ÜRÜNLERI DAHIL)işi ile iştigal eden firma poşet kullanmıyor. beyanetmemiz gerekiyormu.
Cevap :
Poşet kullanmıyorsa beyanname verilmez. Aşağıdaki linkleri inceleyiniz. https://archive.ismmmo.org.tr/docs/mevzuat/duyuru/09042019_poset_uygulama_rehberi.pdf http://static.ow.ly/docs/19042019_geri_kazanim_katilim_payi_beyannamesi_kilavuzu_8jEE.pdf

Tarih : 22.04.2019
Soru :
Merhaba; Üretim yapan firmalarda ürün ambalajlamasında kullanılan ambalaj poşetleri için poşet beyannamesi vermek gerekirmi ?
Cevap :
Hayır .Satışlarında poşet kullananlar poşet bedeli alacak ve poşet beyannamesi verecektir.Ambalajda kullanılan poşet veya naylon muhafazanın beyanı olmaz.

Tarih : 22.04.2019
Soru :
İYİ GÜNLER İŞLETME DEFTERİ MÜKELLEFLERİ POŞET BEYANNAMESİNİ E BEYAN ÜZERİNDEN Mİ DEFTER BEYAN ÜZERİNDEN Mİ VERECEKLER? TEŞEKKÜRLER
Cevap :
DEFTER BEYAN SİSTEMİNDE BEYANNAME FORMATI YOKSA E BEYAN BDP PROGRAMINDAN VERİLİR.

Tarih : 22.04.2019
Soru :
Firmamız 15 mikronun altında poşet alımı ve satımı yapan bir firmadır. Bu durumda poşet beyannamesi vermemize gerek var mı ?
Cevap :
Poşet ticareti yapanlar (İmalatçı-Toptancı-Perakendeci) Poşet beyannamesi vermez.Poşet kullanarak mal satanlar beyanname verir.

Tarih : 19.04.2019
Soru :
Merhaba,toptan tekstil ticareti yapan firmalar için poşet beyannamesi verecekmiyiz?Teşekkürler
Cevap :
Faaliyet türü ne olursa olsun uzaktan (internet üzerimden satış) satışlar da dahil olmak üzere,toptan ,perakende satışlar için Poşet kullanılıyorsa bedel alınacak ve beyanname verilecektir.


Tarih : 19.04.2019
Soru :
Merhaba üstadım. Lokanta ve pastane işleri ile faaliyet gösteren mükelleflerimizin herhangi bir poşet alımı ya da poşet satışı yok bu durumda poşet beyanı verecek miyiz ? verecek isek nasıl bildirimde bulunacağız?
Cevap :
Lokanta ve pastaneler Poşet bedeli almak ve ve beyanname vermek zorundadır. Konu ile ilgili aşağıdaki linklerde bulunan yazılarımızı inceleyiniz. https://archive.ismmmo.org.tr/docs/mevzuat/duyuru/09042019_poset_uygulama_rehberi.pdf http://static.ow.ly/docs/19042019_geri_kazanim_katilim_payi_beyannamesi_kilavuzu_8jEE.pdf

Tarih : 18.04.2019
Soru :
Merhaba, Basit usule tabi kuaför işletmesi poşet beyanname verecekmi Teşk
Cevap :
Kuaför poşet ile mal satmadığı için boşta olsa Poşet beyannamesi vermez.Konu ile ilgili detay bilgiler için aşağıdaki Link de bulunana REHBERİ inceleyiniz. https://archive.ismmmo.org.tr/docs/mevzuat/duyuru/09042019_poset_uygulama_rehberi.pdf

Tarih : 15.04.2019
Soru :
merhabalar. şirketimizin poşet alımına ilişkin alıcı bilgileri bulunmamaktadır. beyannameye alıcı bilgileri kısmına ne yazmalıyız ?
Cevap :
Poşet faturasız alınırsa yazılacak bilgi elbette olmaz.Ne yazılması gerektiğini biz de bilmiyoruz. Gib den bilgi alınız.

Tarih : 11.04.2019
Soru :
İyi çalışmalar. Stoktan kullanılan kullanılan poşetler için poşet beyannamesinde poşetin temin edildiği firma bilgilerini nasıl doldurmamız gerekli? Teşekkürler.
Cevap :
Konu hakkında tebliğlerde ve beyanname formatın da açıklayıcı bilgi olmadığı için yorum yapamıyoruz.GİB den bilgi alınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yorumda bulunun